Terwijl de strategische omgeving van Europa ingrijpend wordt hertekend nu er opnieuw oorlog tussen staten woedt, wordt de kwestie van nucleaire afschrikking opnieuw urgenter. Hoewel de uitgebreide afschrikking van de Verenigde Staten de centrale pijler blijft van de Euro-Atlantische veiligheid, verdient ook de rol van de Britse en Franse kernkrachten binnen de Europese veiligheidsstructuur bijzondere aandacht.
Deze avondconferentie heeft als doel om het begrip “existentiële afschrikking” — dat vaak wordt gebruikt om de nucleaire houding te omschrijven van het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk — te analyseren en de relevantie ervan te onderzoeken in het huidige klimaat van strategische fragmentatie, toenemende onzekerheden en veranderende Europese defensieambities.
Aan de hand van een vergelijkende lezing van Britse en Franse doctrines, alsook van recente ontwikkelingen binnen het strategische debat van de EU, belichten mevrouw Emmanuelle Maitre, senior onderzoekster aan de Stichting voor Strategisch Onderzoek in Parijs, en prof. dr. Wyn Bowen, codirecteur van het Freeman Air & Space Institute aan King’s College in Londen, de perspectieven van een gedeeltelijke of symbolische “europeanisering” van de nucleaire afschrikking. Het doel is niet om nationale soevereiniteiten in vraag te stellen, maar wel om te beginnen nadenken over welke vormen een versterkte strategische solidariteit zou kunnen aannemen.

Bron afbeelding: © Alexandra Lebon (Élysée)

Avondconferentie

De Franse en Britse nucleaire strijdkrachten in het Europese debat

Mevr. Emmanuelle MAITRE
Prof. dr. Wyn BOWEN

Moderator: Alain DE NEVE

Taal: Frans en Engels
Simultane vertolking in het Nederlands, het Frans en het Engels

19 juni 2025, 17.00 u. – 18.30 u.
> 16.30 u. – Onthaal
> 17.00 u. – Conferentie
> 18.30 u. – Receptie

Campus Renaissance
Hobbemastraat 8
1000 Brussel